Jaką książkę wybrać na prezent dla nastolatki?

Czytanie książek to nie tylko doskonała rozrywka, ale również sposób na wzbogacenie swojego słownictwa czy rozwinięcie wyobraźni. Jeżeli zatem poszukujemy prezentu dla nastoletniej córki czy siostry, swoje kroki powinniśmy skierować właśnie do księgarni. Książka musi być jednak wybierana rozważnie, bo młodzi czytelnicy często bywają bardziej wymagający niż dorośli.

Jaka tematyka książek dla nastolatków?

Wybierając książkę dla nastolatka, musimy zwrócić uwagę na to, aby jej tematyka była odpowiednia dla młodego człowieka. Ponadto, powinna być ona pisana zrozumiałym dla niego językiem. Wydaje się zatem, że najbezpieczniejszym wyborem będą książki dedykowane właśnie nastolatkom.

Literatura młodzieżowa ma to do siebie, że porusza tematy, które dla młodych ludzi są wyjątkowo ważne. Poza tym, zazwyczaj głównymi bohaterami takich książek są właśnie nastolatki. Ich tematyka może być zróżnicowana, od miłości po trudne relacje z rodzicami czy poczucie bycia niezrozumianym w wielkim świecie.

Trzeba przyznać, że większość nastolatków przeżywa uczuciowe rozterki, a także doświadcza kłótni z rodzicami czy przyjaciółmi. Książka może zatem towarzyszyć im w problemach charakterystycznych dla tak młodego wieku. Nierzadko, nastoletni czytelnik utożsamia się z którymś z jej bohaterów, przez co lektura wciąga go jeszcze mocniej.

Poznaj propozycje, które mogą przypaść do gustu nastolatkowi

Jeśli nie wiesz, jaką książkę dla nastolatka wybrać, najpierw rozejrzyj się po jego lub jej pokoju. Być może, gdzieś na półce znajduje się “Flaw(less)”, czyli powieść młodzieżowa Marty Łabęckiej opowiadająca historię dwójki nastolatków z problemowych domów.

Jeżeli młodego człowieka wciągnęła łącząca ich, dość nietypowa więź, na pewno zechce poznać dalsze losy bohaterów! Rozważ zatem kupno powieści “All Of Your Flaws“, która stanowi kontynuację wspomnianej wyżej książki. Opowiada ona o tym, co dzieje się po powrocie Josephine do rodzinnego miasteczka z Bostonu, w którym ukończyła studia.

Jeżeli jednak, nastolatka którego zamierzasz obdarować, najbardziej interesują powieści o tematyce science-fiction, możesz wręczyć mu książkę Tahereh Mafi “Dotknij mnie”. Opowiada ona o dziewczynie imieniem Juliette, której dotyk…zabija. Powieść jest niezwykle wciągająca, przez co nie sposób oderwać się od niej po rozpoczęciu lektury. Jeżeli zdecydujesz się na jej zakup, możesz być pewny tego, że młody czytelnik będzie chciał sięgnąć po kolejne książki Tahereh Mafi, aby poznać dalsze losy bohaterki o groźnych umiejętnościach.

About the Author

You may also like these